close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 października 2017

  Ambasada RP w Bernie zaprasza serdecznie wszystkich Polaków i przyjaciół Polski do Solury, gdzie w niedzielę, 15 października, świętować będziemy 200-lecie śmierci Tadeusza Kościuszki. Głównym gościem tegorocznych obchodów będzie marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Rząd reprezentować będzie wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, a Szwajcarię – wiceprzewodniczący parlamentu Dominique de Buman.

  Udział pana marszałka pokazuje wagę tego wydarzenia. Kościuszko jest jednym z największych bohaterów narodowych Polski, jej wkładem w walkę narodów o wolność na całym świecie i symbolem najbardziej otwartego i inkluzyjnego polskiego patriotyzmu. Dość powiedzieć, że bohaterem narodowym jest nie tylko dla Polski, ale również dla USA, Litwy, a ostatnio również jego dziedzictwo doceniane jest na Białorusi – powiedział Ambasador.

   

  Obchody rozpoczną się o 10:45 ceremonią złożenia kwiatów pod pomnikiem Kościuszki w Zuchwilu. O 12:00 odbędzie się uroczysta Msza Święta w Katedrze w Solurze. O 13:15 Marszałek i towarzysząca mu delegacja wezmą udział w uroczystości z udziałem Polonii i Polaków w Centrum Kultury przy Pałacu  Besenval w Solurze, Kronengasse 1, zaś na godzinę16:00 przewidziano uroczystość organizowaną przez władze miejskie i kantonalne w Sali Koncertowej w Solurze.

   

  Wszyscy Polacy ze Szwajcarii są tego dnia mile widziani w mieście, które na trwałe związane jest z naszym krajem i które przez dwa ostatnie wieki jak mało kto przechowywało pamięć o naszym wielkim bohaterze – powiedział Ambasador Kumoch.

   

  Tadeusz Kościuszko (1746-1817) przeżył w szwajcarskiej Solurze dwa ostatnie lata swojego życia. W mieście – stolicy Kantonu Solura – znajduje się pomnik Naczelnika, jak również jego muzeum. O zbliżających się uroczystościach od wielu tygodni informuje Ambasada, organizacje polonijne oraz Polska Misja Katolicka.

   

  200 lat Tadeusza Kościuszki w Solurze

  _________________________________________________________________________________________________________________

   

  ZAPROSZENIE

  do udziału w uroczystościach w Zuchwilu i Solurze

  w niedzielę 15.X.2017 r. z okazji 200 setnej rocznicy śmierci

  Naczelnika Tadeusza Kościuszki

   

  Program

  10:45   Uroczystość złożenia wieńców przy pomniku Kościuszki przy kościele św. Marcina w Zuchwilu, Hauptstrasse 32

  12:00   Msza św. w intencji Tadeusza Kościuszki w katedrze św. Ursyna  w Solurze

  13:15   Spotkanie Polonii szwajcarskiej w Centrum Kultury przy Pałacu Besenval w Solurze, Kronengasse 1 z udziałem Pana Stanisława Karczewskiego Marszalka Senatu RP, przedstawicieli władz polskich oraz Ambasady RP w Bernie.

  16:00   Uroczystość w sali koncertowej Solury, Untere Steingrubenstrasse 1, z udziałem przedstawicieli parlamentu polskiego oraz władz kantonalnych i miejskich Solury

  • Tańce i marsze polskie z okresu ok. 1800 r. gra Brassband Lommiswil
  • Przywitanie przez premiera rządu kantonalnego Solury.
  • Słowo prezydenta miasta Solura
  • Adres okolicznościowy przedstawiciela Senatu RP
  • Referat o Tadeuszu Kościuszce
  • Fryderyk Chopin, recital fortepianowy Pawła  Mazurkiewicza
  • Spotkanie przy lampce wina.

  19:00   Koniec uroczystości.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: