close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 października 2017

  Blisko 500 osób, Polaków ze Szwajcarii oraz ich szwajcarskich przyjaciół wzięło udział w niedzielę, 15 kwietnia, w obchodach 200-lecia śmierci Tadeusza Kościuszki. Głównym gościem uroczystości był marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Towarzyszyła mu kilkudziesięcioosobowa delegacja, a wśród nich senatorowie Grazyna Sztark i Ryszard Majer oraz wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak

  - Tadeusz Kościuszko to nasz niekwestionowany bohater, człowiek wolności, który walczył o wolność naszą i waszą – powiedział marszałek Senatu na uroczystości z udziałem Polonii. 

  Później, na uroczystościach zorganizowanych przez miasto Solurę, marszałek Karczewski przedstawił Kościuszkę jako model dobrego, inkluzyjnego umiłowania Ojczyzny. - Kościuszko także dziś jest przykładem patriotyzmu nowoczesnego: dojrzałego świadomością narodowych wartości, ale nie wykluczającego, nie wywyższającego się nad innych. Takim ukształtowało go Wielkie Księstwo Litewskie, kraj wielu narodów i kultur, z którego się wywodził – powiedział.

   

  Zaznaczył przy tym, że Polska nauczona przykładem Kościuszki dąży do Europy „świadomych narodów i wolnych ludzi”, zaś patriotyzm nie istnieje „bez patriotycznego wychowania”.

  Uroczystości w Solurze rozpoczęły się od ceremonii złożenia wieńców pod pomnikiem Naczelnika w Zuchwilu, w której również wzięli udział przedstawiciele władz Litwy i dyplomaci USA. Następnie w Katedrze Solurskiej odbyła się Msza Święta za duszę Kościuszki. Delegacja odwiedziła również Muzeum Kościuszki w Solurze, mieście od 200 lat pielęgnującym pamięć Naczelnika.

   

  Udział Marszałka Senatu oraz towarzyszących mu Senatorów  w obchodach stanowi uwieńczenie ustanowionego uchwałą Senatu roku Tadeusza Kościuszki. Senat przypomniał w niej, że „Wielkość i dziejowe zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO, która w listopadzie 2015 r. podjęła uchwałę, na podstawie której obchody 200 - lecia zgonu Kościuszki będą się odbywać pod patronatem UNESCO”.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: