close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 listopada 2017

  Ambasador RP Jakub Kumoch oddał hołd swoim zmarłym poprzednikom – posłom i ambasadorom Rzeczypospolitej Polskiej, którzy reprezentowali ją w Szwajcarii w latach 1919-45 i oraz po roku 1989. Na grobach pięciu nieżyjących dyplomatów spoczęły wieńce od Ambasady RP w Bernie. Berneńska Polonia modliła się za ich dusze na uroczystej Mszy Świętej.

  Wieniec od Ambasady RP położono w brytyjskim Newark na grobie pierwszego chargé d’affaires Poselstwa RP, Augusta Zaleskiego, późniejszego Ministra Spraw Zagranicznych i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (na uchodźstwie), który w 1919 jako młody dyplomata kierował placówką przez parę miesięcy po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią.

  Kwiaty spoczęły również na cmentarzu we Fryburgu na grobie Jana Modzelewskiego, wybitnego dyplomaty i wieloletniego posła RP, który kierował placówką przez prawie cały okres międzywojenny i który w 1928 roku z własnych oszczędności zakupił obecną rezydencję Ambasadora.

  W Mazzè pod Turynem uhonorowano grób posła Tytusa Sas-Komarnickiego (1938-40), a na warszawskich Powązkach złożono wieńce na grobach Aleksandra Ładosia (1940-45), znanego z akcji ratowania Żydów z Holocaustu oraz Marka Łatyńskiego (1991-94), pierwszego Ambasadora nominowanego przez demokratyczne władze Rzeczypospolitej Polskiej.

  Wieczorem w kościele przy Cmentarzu w Bremgarten odbyła się uroczysta Msza Święta za dusze wszystkich dyplomatów, którzy służyli w placówkach dyplomatycznych na terenie Szwajcarii i Liechtensteinu.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: