close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 października 2017

  Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odwiedził w sobotę, 14 października, istniejące od 1870 roku Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu – jeden z symboli polskiej emigracji powstańczej oraz chroniony prawem zabytek Kantonu St-Gallen.

  Marszałek w towarzystwie delegacji Senatorów oraz przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych na czele z wiceministrem Janem Dziedziczakiem, zwiedził ekspozycję Muzeum, wpisał się do księgi pamiątkowej oraz odebrał podziękowania za zaangażowanie w walkę o ocalenie tej jednej z najstarszych polskich instytucji za granicą.

   

  Delegację oprowadziła dyrektor Muzeum Polskiego pani Anna Buchmann oraz prezes Towarzystwa Przyjacił Muzeum Polskiego w Rapperswil Marek Wieruszewski.

   

  Muzeum Polskie, które w 2020 roku obchodzić będzie swoje 150-lecie zagrożone jest likwidacją ze względu na politykę władz miejskich i gminnych Rapperswilu. Chcą one przebudować zamek, na którym się znajduje, tak aby jego głównym punktem była część gastronomiczna.

   

  Przedstawiciele polskich władz podkreślają, że ewentualne usunięcie Muzeum stanowiłoby naruszenie zasad ochrony zabytków.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: