close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 listopada 2017

  W niedzielę 5 listopada 2017r., na cmentarzu w Winterthur wspominano Polaków zmarłych na obczyźnie w Szwajcarii. W spotkaniu przy grobie żołnierzy II Dywizji Strzelców Pieszych oraz Mszy Świętej, celebrowanej przez ks. Jacka Jeruzalskiego z parafii Świętego Józefa w Winterthur, uczestniczyło około 50 osób – Polonia oraz przedstawiciela miasta. Ambasadę RP w Bernie reprezentował I sekretarz, Jędrzej Uszyński, który odczytał list Ambasadora RP Jakuba Kumocha skierowany do uczestników uroczystości.

  Poniżej podajemy treść listu:

  Szanowni Państwo, drodzy Rodacy, szanowni Goście,

  Serdecznie dziękuję za zaproszenie na okolicznościową uroczystość upamiętniającą Polaków zmarłych na uchodźctwie w Szwajcarii. Żałuję, że w tym dniu nie mogę być bezpośrednio z Wami, ale jednocześnie tym bardziej dziękuję  organizatorom – Polskiemu Stowarzyszeniu w Winterthur, księdzu Jackowi Jeruzalskiemu, a także Panu André Frankowi za kultywowanie pamięci o Polakach pozostałych na zawsze tu – na gościnnej szwajcarskiej ziemi.

  2 listopada obchodziliśmy 48 rocznicę odsłonięcia pomnika, przy którym zgromadzili się uczestnicy dzisiejszej uroczystości - grobu internowanych i zmarłych w Szwajcarii żołnierzy
  2. Dywizji Strzelców Pieszych. Nie mogę w tym kontekście nie podziękować także i władzom miasta i regionu Winterthur za życzliwą - i co najważniejsze – stałą pomoc w pielęgnowaniu pamięci o naszych rodakach, o naszych żołnierzach. Polska nigdy o tym nie zapomni.

  Polskich grobów na terenie Szwajcarii jest wiele. Znajdują się one nie tylko w Bernie, Genewie, Zurychu i wielu innych miejscach, ale także tutaj. Dość powiedzieć, że kilka kroków stąd spoczywa Zdzisław Pręgowski - inżynier architekt, śpiewak, rzeźbiarz, malarz, grafik, wynalazca, przedsiębiorca, który podczas II Wojny Światowej przebywał jako żołnierz 2 Dywizji w Wintherthur, a po jej zakończeniu pozostał na emigracji i poświęcił się m.in. działalności społecznej i polonijnej.
   
  Chcę wyraźnie podkreślić, że tak władze RP jak i Ambasada w Bernie traktujemy każdą mogiłę jako fragment Polski i nieodzowny składnik naszej wspólnej historii. Dosłownie kilka tygodni temu w tym miejscu kwiaty składali senatorowie  RP, Pani Grażyna Sztark i Pan Ryszard Majer oraz wiceminister spraw zagranicznych, Pan Jan Dziedziczak. W ostatnim czasie polscy dyplomaci w Szwajcarii odwiedzili w m.in. Bourgillon, Leysin, Lozannie, Versoix czy Zuchwilu miejsca pochówku naszych rodaków – gigantów naszej historii, jak i tych mniej znanych bohaterów, wspominanych przez rodzinę, przyjaciół, czasem przez wspaniałą szwajcarską Polonię.
   
  Wciąż docieramy do informacji, które umożliwiają zapalenie zniczy kolejnym zmarłym w Szwajcarii rodakom. Wkrótce odnawiać w Bernie będziemy grób żydowskiego żołnierza 2. Dywizji Strzelców Pieszych i w ten sposób oddać hołd wszystkim internowanym w Szwajcarii Polakom wiary i narodowości żydowskiej. Staramy się odnaleźć miejsce pochówku odznaczonego uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i bohaterskiego uczestnika akcji ratowania Żydów w latach 1942-1943,  konsula RP Konstantego Rokickiego, który – już wiemy - zmarł w Lucernie w 1958 r. Chcemy to zrobić, bo o groby bohaterów walki z niemiecką machiną Holocaustu, Polska po prostu dbać musi.

  W tym kontekście bardzo proszę Państwa o pomoc i zgłaszanie Ambasadzie informacji o zapomnianych polskich grobach. Jeżeli to tylko będzie możliwe, będziemy starali się pomóc w ich odnowieniu i przywróceniu pamięci o osobach w nich spoczywających. Kultywowanie pamięci o zmarłych rodakach jest bowiem nie tylko naszą powinnością wobec szwajcarskich gospodarzy – jest przede wszystkim miarą naszego człowieczeństwa i naszej polskości.
  Raz jeszcze dziękuję Państwu za obecność i pozostaję z wyrazami szacunku,


           Jakub Kumoch

           Ambasador RP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: