close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 września 2017

  Rząd Kantonu Jura i przedstawiciele Ambasady RP omówili możliwy rozwój stosunków między Polską, a najmłodszym spośród szwajcarskich kantonów – utworzoną w 1979 roku francuskojęzyczną Jurą. Ambasadora Jakuba Kumocha podjął cały rząd kantonu z premier Nathalie Barthoulot na czele.

  - Polska i Szwajcaria francuskojęzyczna mają sobie bardzo dużo do zaoferowania szczególnie w dziedzinie nowych technologii i wzajemnych inwestycji – powiedział ambasador Kumoch przedstawiając Polskę jako kraj stałego wzrostu gospodarczego i imponujących wyników gospodarczych w ostatnich latach. Minister gospodarki Jacques Gerber ze swojej strony zadeklarował, że Kanton jest otwarty na polskie przedsiębiorstwa, zaś minister edukacji Martial Courtet – dzielenie się doświadczeniami Jury w funkcjonowaniu szkolnictwa dualnego.

   

  W rozmowach nie zabrakło refleksji historycznej. Premier Barthoulot podkreśliła, że Jura stoczyła ponad 160-letnią walkę o uznanie swojego prawa do samodzielności i dopiero w 1979 roku udało mu się uzyskać status niezależnego Kantonu, przez co znakomicie rozumie sprawę polską, zaś Ambasador Kumoch podziękował za solidarność okazaną przez mieszkańców dzisiejszej Jury żołnierzom 2. Dywizji Strzelców Pieszych, którzy tu właśnie w 1940 roku przekroczyli szwajcarską granicę. – Są rzeczy, których w Polsce nie zapominamy ­– powiedział.

   

  Po rozmowach Ambasador w towarzystwie konsula Pawła Jaworskiego oraz pierwszego sekretarza Jędrzeja Uszyńskiego, odwiedził znajdującą się w stolicy Jury fabrykę koncernu Victorinox, producenta noży szwajcarskich i jednego z inwestorów w Polsce.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: