close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 20 marca 2019

  Pokaz wyjątkowego filmu poświęconego historii polskich dyplomatów z Berna, którzy pomagali ocalić Żydów z Holokaustu, odbył się wczoraj w rezydencji Ambasadora RP w Waszyngtonie. W wydarzeniu wzięli udział wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, Ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch oraz Marion Lewin, Ocalona dzięki działaniom Grupy Berneńskiej.

  Witając gości ambasador Piotr Wilczek przypomniał okrutne okoliczności II wojny światowej, w których polscy dyplomaci ryzykowali życie swoje i swoich rodzin aby ocalić tysiące Żydów z Holokaustu. Zwrócił również uwagę, że Grupa Berneńska ściśle współpracowała z organizacjami żydowskimi i właśnie ta współpraca była kluczem do powodzenia tej ryzykownej akcji.

   

  Wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang podkreślił, że pomimo tego, że wojna była czasem trudnych decyzji to polscy dyplomaci nie mieli problemu z wyborem między dobrem a złem. Ryzykując własne życie, kierowali się potrzebą pomocy innym ludziom oraz honorem państwa polskiego. Ci polscy dyplomaci – zauważył minister Lang – stanęli na wysokości zadania i zachowali się godnie.

   

  W swoim wystąpieniu wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że Rzeczpospolita Polska [znajdująca się pod okupacją niemiecką] ogromnym wysiłkiem organizowała przerzut na teren obozu aliantów informacji i świadków, które miały przekonać świat o skali dokonywanej przez Niemcy zbrodni. Polska była państwem, które inspirowało działania społeczności międzynarodowej na rzecz zahamowania niemieckich zbrodni na narodzie żydowskim.

   

  W drugiej części wieczoru, w dyskusji moderowanej przez ambasadora Piotra Wilczka wzięli udział Ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch oraz Marion Lewin, Ocalona dzięki działaniom Grupy Berneńskiej. Ambasador Kumoch przedstawił kulisy pozyskiwania coraz to nowych informacji o działaniach polskich dyplomatów w Bernie, którzy najprawdopodobniej wystawili ok. 5 tysięcy fałszywych paszportów, dając ich posiadaczom szanse na przeżycie Holokaustu. Marion Lewin, która jako dziecko została ocalona właśnie dzięki pomocy Grupy Berneńskiej, podzieliła się wspomnieniami z obozów przejściowych na terenie Europy, w których jej rodzina przebywała uciekając  przed prześladowaniem ze strony nazistowskich Niemiec.  

   

  „Paszporty Paragwaju”, w reżyserii Roberta Kaczmarka, jest dokumentem wyprodukowanym przez IPN, ukazującym historię polskich dyplomatów, Grupy Berneńskiej, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów. Pracując w polskim przedstawicielstwie w Bernie, dyplomaci Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Stefan Jan Ryniewicz oraz Juliusz Kühl we współpracy z organizacjami żydowskimi zdobywali i fałszowali paszporty krajów Ameryki Południowej, dając w ten sposób szansę na przeżycie kilku tysiącom Żydów. Wśród licznych gości obecna była również przebywająca z wizytą w Waszyngtonie delegacja MON z wiceministrem Tomaszem Zdzikotem na czele, przedstawiciele administracji amerykańskiej, organizacji żydowskich, korpusu dyplomatycznego oraz mediów.

   

  Ambasada RP w Waszyngtonie

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: