close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 listopada 2018

  Ambasador Jakub Kumoch wziął udział w ceremonii wręczenia nagrody literackiej im. Kościelskich, która odbyła się w Montricher. Laureatką nagrody została Joanna Czeczott za książkę "Petersburg. Miasto snu".

  "Petersburg. Miasto snu" to zbiór reportaży o Petersburgu opowiadających o historii miasta od jego założenia aż po wspołczesność, poprzez wszystkiie wielkie i trudne momenty w życiu miasta. 

  "Autorka patrzy na Rosję bez pseudoinkulturacji, pozostając obserwatorem zachodnim, nie upiększa ale i nie obrzydza. Ten styl oddaje znakomicie dualizm Petersburga: jego piękno i jego grozę" - powiedział w czasie ceremonii Ambasador Jakub Kumoch.

  Nagroda literacka im. Kościelskich jest wręczana od 1962 roku  przez fundacje tego samego imienia. Fundacja powstała na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.

  Celem fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), którzy nie ukończyli 40. roku życia (w kilku wypadkach odstąpiono od tego wymogu), zamieszkałym w kraju lub na emigracji.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: