close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 25 stycznia 2019

  Wzmocnienie możliwości NATO w zakresie odstraszania i obrony jest słuszną odpowiedzią wobec agresywnej polityki Rosji - powiedział szef polskiej dyplomacji przemawiając na panelu poświęconym‎ przyszłości Sojuszu Transatlantyckiego.

  W dyskusji z udziałem Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, b. Sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego, minister obrony narodowej Niemiec Ursuli von der Leyen oraz profesora Kishore Mahbubani, szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na zagrożenie rosyjskie dla bezpieczeństwa, szczególnie dla Europy Północnej i Środkowej. Komentując idee budowy samodzielnych zdolności obronnych Europy, minister Czaputowicz zauważył, że powinno się raczej zwiększać wydatki na obronę oraz synchronizować działania z NATO. Szef polskiej dyplomacji odniósł się również do kwestii sytuacji na Bliskim Wschodzie. – Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia płynącego także z regionu Bliskiego Wschodu – powiedział minister Czaputowicz. – W celu omówienia sytuacji w tym regionie Polska i Stany Zjednoczone zorganizują międzynarodową konferencję w połowie lutego – dodał.

  W pierwszym dniu wizyty w Davos minister Czaputowicz uczestniczył w kilku spotkaniach dwustronnych. W rozmowie z minister spraw zagranicznych Kanady Chrystią Freeland szef polskiej dyplomacji podkreślił intensywność polsko-kanadyjskich kontaktów oraz współpracy w ramach NATO. Omówił także założenia konferencji bliskowschodniej, w ramach której odbędzie się dyskusja m.in. na temat proliferacji broni, zwalczania terroryzmu, wyzwań w obszarze humanitarnym czy dotycząca zapobiegania ekstremizmom religijnym i radykalizacji.

  Podczas rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem minister Czaputowicz zapewnił o nieustającym wspieraniu przez Polskę na forach międzynarodowych niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej wschodniego sąsiada. Minister Klimkin stwierdził, że ostatnia decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją RP ustawy o IPN ze stycznia 2018 r. stwarza warunki dla poprawy wzajemnych relacji i dialogu historycznego.

  Z kolei podczas spotkania z mołdawskim ministrem spraw zagranicznych i integracji europejskiej Tudorem Ulianovschim minister Czaputowicz potwierdził zaangażowanie Polski wobec Mołdawii w jej procesie zbliżania do Unii Europejskiej. Wyraził przy tym oczekiwanie, że zbliżające się wybory parlamentarne w tym kraju odbędą się w zgodzie ze standardami międzynarodowymi.

  Minister Jacek Czaputowicz spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych i wychodźstwa Jordanii Aymanem Safadim, z którym omówił stan stosunków dwustronnych. Szef polskiego MSZ podkreślił stałe zaangażowanie Polski na rzecz wsparcia parterów w tym kraju. – Będziemy kontynuować naszą pomoc humanitarną i rozwojową dla Jordanii – zaakcentował minister Czaputowicz. – Podzielamy przy tym opinię, że pomoc dla ludności cierpiącej w wyniku konfliktu w Syrii powinna być w pierwszej kolejności udzielana na miejscu, także w Jordanii – dodał.

  W piątek minister Jacek Czaputowicz spotka się z wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Iwanną Kłympusz-Cyncadze oraz weźmie udział w panelu „Tworzenie trwałego partnerstwa dla rozwoju oraz pokoju na Bałkanach Zachodnich”.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
   Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: