close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 stycznia 2019

  „W Polsce w ciągu ostatnich paru lat pogodziliśmy dwie kwestie o ogromnym znaczeniu: silny wzrost gospodarczy oraz niski deficyt budżetowy” - powiedział szef polskiego rządu podczas Światowego Forum w Davos.

  „Polska jest jednocześnie proeuropejska, proamerykańska i dumna ze swoich osiągnięć” – mówił Prezes Rady Ministrów.

  Odnosząc się do dotychczasowych programów strukturalnych w tym polityki spójności premier zadeklarował, że będzie wspierał „kontynuację tych bardzo dobrych programów w kolejnych Wieloletnich Ramach Finansowych”.

  Jak zauważył szef rządu Europa jest zróżnicowana i sam patrzy na europejską tożsamość przez jej różnorodność.

  „Musimy zadać sobie także pytanie, czy UE będzie silna z silnymi państwami członkowskimi czy słabsza?”. Według szefa polskiego rządu silne i równiejsze państwa członkowskie będą gwarantem silnej Unii Europejskiej.

  Podsumowując tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jednym z głównych poruszonych tematów była globalizacja. Uczestnicy forum dyskutowali o przyszłości najlepszych rozwiązań podatkowych, gospodarczych, finansowych, politycznych m.in. z szefami międzynarodowych instytucji. Jak dodał, „ważne jest, żebyśmy byli częścią najlepszych możliwych rozwiązań”.

  Szef rządu powiedział, że w Polsce z jednej strony zapewniamy spójność społeczną, zwiększając wydatki na politykę społeczną, a zarazem utrzymujemy deficyt budżetowy na stabilnym poziomie.

  ***

  Podczas 49. obrad Światowego Forum Ekonomicznego premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w wybranych sesjach Forum oraz przeprowadził szereg nieformalnych spotkań bilateralnych z przedstawicielami biznesu oraz szefami rządów.

  W ramach programu Forum wziął udział w dyskusjach panelowych poświęconych tematyce europejskiej, konkurencyjności europejskiego systemu gospodarczego, globalizacji oraz przyszłości UE.

  Po raz pierwszy w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos został otwarty pawilon Polski i polskiego biznesu. Jest to miejsce prezentacji naszego kraju, w tym licznych spotkań biznesowych.

  W czwartek w Davos premier Mateusz Morawiecki kontynuował spotkania z szefami rządów innych państw oraz z przedstawicielami biznesu i ekonomii.

  Rano Premier spotkał się z prof. Justinem Yifu Linem, jednym z najbardziej znanych ekonomistów na świecie. Szef polskiego rządu rozmawiał z nim o polskim modelu gospodarczym i reformach wprowadzonych w ostatnich trzech latach.

  Następnie premier spotkał się z Timem Cookiem, prezesem firmy Apple, największej spółki technologicznej w USA. Rozmowa  dotyczyła inwestycji Apple w Europie i perspektyw związanych z Brexitem.

  Premier wziął też udział w panelu dyskusyjnym „Nowy impet dla Europy”, w czasie którym mówił o polskim wkładzie w rozwój integracji europejskiej, o pomysłach na reformy UE, a także o tym że niezbędne jest przywrócenie Europejczykom poczucia, że mają wpływ na przyszłość Wspólnoty. Obok szefa polskiego rządu w dyskusji udział wzięli m.in. komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstöm oraz premierzy Holandii Mark Rutte i Irlandii - Leo Varadkar.

  Z Leo Varadkarem premier Mateusz Morawiecki odbył też długą rozmowę na marginesie spotkania, w czasie której podkreślił że celem Polski jest to, aby Brexit przebiegł możliwie łagodnie, w sposób najmniej dotkliwy dla obywateli oraz przedsiębiorstw i Polski, i Irlandii, i całej Unii Europejskiej. Premier podkreślił, że ostateczne porozumienie musi zostać zaakceptowane przez wszystkie państwa UE, w tym także Irlandię.

  W drugiej części dnia szef polskiego rządu kontynuował spotkania w ramach Nieformalnych Spotkań Gospodarczych Liderów Świata. Premier rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, szefową Światowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem i prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Odbyły się także spotkania z premierami Armenii Nikolem Paszynianem i Gruzji Mamuką Bachtadze, poświęcone rozwojowi współpracy gospodarczej między tymi państwami a Polską i ich partnerstwu z Unią Europejską.

  Wizyta w Davos była też dla premiera okazją do rozmów z mediami zagranicznymi. Głównymi tematami wywiadów udzielonych BBC i CNN był Brexit i kwestie integracji europejskiej.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: