close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 10 października 2018

  Około 40 Ocalonych i ich rodzin uczestniczyło w Lucernie wraz z para Prezydencką w odsłonięciu nagrobka konsula Konstantego Rokickiego, który w czasie II wojny światowej ratował ludność żydowską z Holokaustu. Konsul Konstanty Rokicki zmarł w ubóstwie Lucernie w 1958 roku i został pochowany na cmentarzu Fridental w sekcji dla ubogich.

  Ceremonii towarzyszyła honorowa asysta wojskowa złożona z 12 żołnierzy kompanii reprezentacyjnej Garnizonu Warszawa.

  – Stoimy nad grobem człowieka, który symbolizuje jaśniejszą gwiazdę na czarnym niebie dramatycznych lat II wojny światowej, gdy niemieccy naziści dokonywali ludobójstwa na osobach narodowości żydowskiej – mówił podczas uroczystości Prezydent RP i dodał: – Chylimy głowy przed wszystkimi, którzy stali się ofiarami straszliwego Holokaustu, najstraszniejszych lat nie tylko XX wieku, ale chyba w historii całej ludzkości. Chylimy głowy przed milionami bestialsko zamordowanych Żydów. Chylimy głowy przed milionami zamordowanych obywateli różnych krajów Europy. Ale ja przede wszystkim chylę dziś głowę przed milionami zamordowanych Polaków, w tym Polaków żydowskiego pochodzenia.

  Andrzej Duda podkreślił, że mimo upływu lat niewiele osób wie, że polska placówka dyplomatyczna „dokonała czegoś niesamowitego na ówczesne czasy, i jak na standardy działalności placówek dyplomatycznych”. Prezydent zaznaczył: – Polscy dyplomaci, realizując tę wielką, nielegalną wówczas misję, ryzykując życiem i więzieniem, nie daliby rady dokonać tego sami. Realizowali to we współpracy z organizacjami żydowskimi. Ta współpraca pokazywała Polskę taką, jaką ona była. Rzeczpospolitą Wielu Narodów. Polin.

  W ceremonii uczestniczyli ocaleni przez Rokickiego oraz ich potomkowie z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Holandii, a także Polacy i Żydzi ze Szwajcarii.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: