close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 grudnia 2018

  W warszawskim kościele Karola Boromeusza na Starych Powązkach odbyła się msza święta poświęcona pamięci byłego posła w Bernie w latach 1940-1945 i lidera tzw. Grupy Berneńskiej.

  Podczas Drugiej Wojny Światowej członkowie kierowanego przez Aleksandra Ładosia sprzysiężenia - polscy dyplomaci oraz przedstawiciele środowisk żydowskich w Szwajcarii wspólnie zajmowali się nielegalnym fabrykowaniem i przerzucaniem do okupowanych przez Niemcy krajów Europy paszportów państw Ameryki Łacińskiej.

   

  Żydowscy odbiorcy ww. dokumentów – będący formalnie obywatelami państw trzecich – byli umieszczani w obozach dla internowanych i mieli większą szansę na uniknięcie Zagłady. Obecnie szacuje się, że dzięki schematowi, wdrożonemu, nadzorowanemu i skutecznie chronionemu przed ingerencją władz szwajcarskich ze strony Aleksandra Ładosia, z Holocaustu mogło uratować się co najmniej kilkaset osób.

   

  W nabożeństwie oraz w następującym po nim złożeniu kwiatów na grobie rodzinnym udział wzięli m.in. rodzina posła Ładosia, Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz, wiceminister kultury Magdalena Gawin, Senator RP Jan Maria Jackowski,  Ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch oraz chargé d’affaires a. i. Szwajcarii w Polsce. Kwiaty na grobie złożyli również przedstawiciele Prezydenta RP, Marszałka Senatu, Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydenta m. st. Warszawy oraz organizacji żydowskich.

   

  DvhHDBUXcAAkuTr
  DvhOFSyWkAEq29o
  Dvg8yLMXQAA-Er1
  DvgVSflWsAM4U50
  1-233236

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: